Do fotogalérie bol pridaný nový album Naše zelené hodiny.
Učíme vonku, využívame nové metódy učenia.
Naši štvrtáci sa učili vonku
Do fotogalérie bol pridaný nový album Uprava nášho atria školy a sadenie.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Malovanie hmyzieho domčeka.
Dnes sa deviataci s radosťou a chuťou pustili do maľovania hmyzieho domčeka.
Filmy, ktoré menia pohľad na svet zavítali aj do Považskej Bystrice a my sme boli pri tom. V rámci junior festivalu sa deti pomocou filmového plátna mali možnosť naučiť ako chrániť životné prostredie.
O čom to celé bolo:
Mali sme možnosť pozrieť si zopár filmov:
FILMOVÝ PROGRAM
NA TITULKE
Fotograf vstupuje do pralesa a na jeho prekvapenie sa zvieratá predháňajú, aby mu mohli zapózovať pred objektívom a dostali sa na obálku časopisu. Ale prečo?
ČLOVEK, KTORÝ VYSADIL LES
V roku 1979 uvidel mladík mŕtve zvieratá a hady okolo pustého brehu rieky. Chcel zistiť dôvody týchto úmrtí. Dôvodom bolo odlesňovanie. Aby živočíchom pomohol, začal vysádzať stromčeky uprostred neúrodnej pustiny v indickom Asame. Každý deň zasadil jeden nový stromček. O 40 rokov neskôr… Vybrali sme sa za ním s kamerou, aby sme si pozreli svet, ktorý vytvoril.
GAJAH BORNEO
Pomocou fázovej animácie sveta z recyklovaného papiera nám pred očami ožíva príbeh slonej rodiny z Bornea inšpirovaný skutočnými udalosťami.
POZRI SA
Ľudská činnosť nemá na našu planétu vždy pozitívny vplyv. Krátky animovaný film skúma prirodzené cykly výmeny medzi ľuďmi a živočíchmi. Odvážte sa pozrieť a zmeniť svet!
RODISKO
Symbolický príbeh človeka, ktorý prichádza na Zem, kde sa stretáva s odplatou za svoje hriechy formou znečisteného oceánu.
V piatok 8. 11. 2019 sa uskutočnilo tretie stretnutie členov Zelenej školy na ekologickej noci. Počas tejto zaujímavej, netradičnej a obľúbenej akcie sa mladí ekológovia venovali krátkemu vyhodnoteniu predošlej práce. Spoločne sa zamerali na silné a slabé stranky. Naplánovali si aktivity, týkajúce sa témy Zeleň a ochrana prírody. Urobili sme si krátku prestavku na večeru. Následe sme sa rozdelili do troch skupín a pustili sa do práce. Vytvorili sme si akčný plán, Eko kódex a audit (vyhodnotenie silných a slabých stránok). Žiaci si pripravili aj hodnotiacu tabuľku, do ktorej sa následne bude zaznamenávať vyhodnotenie stanovených úloh.Večer si pozreli žiaci ekologický film a postupne sa začali pripravovať na oddych. Napriek únave a ospalosti sa deťom akcia páčila a už teraz sa tešia na ďalšie aktivity Zelenej školy.
Mgr. Monika Kasagrandová
Veľkej obľube sa v našej škole tešia rovesnícke vzdelávania.
Takéto vzdelávanie je založené na princípe „peer to peer“, čiže učenie „rovného s rovným“. Vychádza z tvrdenia, že žiaci dokážu látku, ktorú sami poznajú, jednoducho a jasne podať svojim rovesníkom alebo mladším spolužiakom.
Dňa 28.1.2019 sa eko - odborníkmi stali Ninka Petríková, Silvia Pavúrová, Dorotka Ďuranová a Alžbetka Janíková, ktoré si naštudovali problematiku tvorby odpadov, čistiacich prostriedkov, zbytočnosti niektorých obalov, ale aj toho, aké je dôležité nakupovať potraviny od regionálnych dodávateľov. Tieto získané informácie odprezentovali mladším žiakom. Dievčatá si navyše pripravili veľmi pútavú prezentáciu a vtipné dialógy. Na záver vyučovanie spestrili praktickou ukážkou, ako si vyrobiť obal na zošit z odpadového materiálu a túto činnosť naučili robiť všetkých mladších spolužiakov.
Vo štvrtok 26. apríla sme si pripomenuli sviatok našej Zeme naozaj netradične. Ráno sa nám prostredníctvom rozhlasu deti z 2.A a 2.B prihovorili peknými myšlienkami o tom, ako si ju máme chrániť a správať sa k nej. Potom nasledovali rôzne aktivity, počas ktorých sa prejavil náš vzťah k prostrediu, k prírode, k okoliu v ktorom žijeme. Presádzali sa kvety, sadili bylinky, pripravovali hriadky na výsadbu, zbierali odpadky, čistili sa triedy ekologickými prostriedkami. Zároveň sa mnohé triedy zapojili do výzvy obaľovania kníh, do písania listov pani kuchárkam a do vyplňovania dotazníkov o kupovaní brejkov v automatoch. Potešením je, že konečne sa začali napĺňať aj knižné poličky krásnymi knihami, ktoré priniesli deti z domu, aby si ich mohli prečítať aj ich mladší alebo starší spolužiaci. V mnohých triedach sa nástenky zmenili na krásne lesy, lúky a kvety. Niektorí naši žiaci prezentovali našu Zelenú školu na Ekojarmoku. Deň bol skutočne akčný, plný dobrej nálady a hlavne chuti urobiť niečo dobré pre nás všetkých, lebo my sme tí, ktorí tvoria Zem takou, akou je. My sme tie kvapky, ktoré jej pomáhajú a zanechávajú po sebe stopy.
V piatok 28.9.2019 sa už po druhýkrát stretli členovia Zelenej školy na ekologickej noci. Počas tejto zaujímavej a obľúbenej akcie si mladí ekológovia pozreli 8 krátkych filmov a diskutovali o vážnych otázkach, ktoré trápia našu prírodu. Po súťažnej hre a večeri sa dali deti a pani učiteľky do šitia originálnych vakov, ktoré si samy vymaľovali. A že vakov bolo naozaj veľa, svedčí o tom fakt, že posledný došívali pani učiteľky o 01:00 hodine po polnoci.
Napriek únave a ospalosti sa deťom akcia páčila a už sa tešia na ďalšie aktivity Zelenej školy.
Naša škola sa pravidelne zúčastňuje Ekojarmoku, ktorého súčasťou je aj súťaž Ekopyramída. Posledné roky sa snažíme predstaviť prírodné krásy nášho okolia.
Tento rok sme si vybrali najkrajšie vrchy. Postupne sme zdolali Strážov, Málenicu, Klapy, Malý a Veľký Manín, Bosmany a Veľký Javorník. Všetko sme spracovali a pripravili na prezentáciu.
Téma zaujala nielen divákov, ale aj odbornú porotu. Získali sme cenu primátora mesta a s ňou aj krásny pohár.Okrem toho sme sa stali najoceňovanejšou školou za desať rokov existencie Ekojarmoku.
Okrem spracovania uvedenej témy sme pripravili aj stánok s výrobkami od našich detí, učiteľov a rodičov. Náš stánok patril medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie stánky.
Veľká vďaka patrí Sárke Haviarovej, Agátke Sečníkove, Nelke Opoldíkovej, Karolínke Meszárošovej, Ninke Petríkovej a Sise Pavúrovej, ktoré sa o tento úspech veľkou mierou zaslúžili.
Ďakujeme p. učiteľke Lehockej, ktorá nám vyrobila maketu Malého a Veľkého Manína a všetkým rodičom,kolegom, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o to, že Ekojarmok 2018 bol pre našu školu
mimoriadne úspešný.
A ešte vďaka chlapcom z 9.A, ktorí nám všetko nosili, zatľkali a boli poruke
Posledný septembrový týždeň pani učiteľky Božena Jánošová a Silvia Čapliarová spolu so žiakmi 9.A triedy pripravili pre deti I. stupňa ochutnávku zdravých nátierok. Mohli vyskúšať svoje chuťové poháriky na bryndzovej, cesnakovej, vajíčkovej alebo rybacej pomazánke.
Deviatakom to pri príprave veľmi svedčalo. Urobili tak radosť svojim mladším kamarátom, za čo im aj pani učiteľkám Ď A K U J E M E!
A všetci majme na mysli, že „Zdravie je predpokladom všetkého.“
V utorok 18. septembra si všetci žiaci našej školy mohli pozrieť v kine Mier v rámci festivalu EKOTOPFILM skvelé dokumenty.
Cez filmové príbehy sa im prihovárali ich rovesníci z celého sveta a dozvedeli sa mnoho zaujímavého, aj to, ako môžu oni prispieť k ochrane životného prostredia. Po filmovom programe bol pripravený náučný sprievodný program vo forme eko – aktivít. Žiaci sa dozvedeli zaujímavosti o odpadoch a recyklácii, ako chrániť stromy, vážiť si vodu alebo šetriť energiu a životné prostredie.
Indiánske kmene, ktoré žili v úzkom spojení s prírodou, to veľmi dobre vedeli. Nie nadarmo sa u nich tradovalo, že túto zem nededíme od svojich predkov, ale požičiavame si ju od svojich detí.
Dňa 23. apríla v rámci projektu Zelená škola sa už po piatykrát uskutočnilo rovesnícke vzdelávanie. Tento rok ho pripravili pani učiteľky Kasagrandová a Čapliarová so žiakmi 8.A a 5.B triedy. Témou vzdelávania boli liečivé byliny a ich vplyv na zdravie. Prostredníctvom predstavenia obrázkov rastlín s ich vlastnosťami, porozprávali deťom o ich liečivých účinkoch, zbere a výskyte. Potom nasledovali súťažné úlohy, hádanky, skladačky, pomocou ktorých si mohli mladší spolužiaci preskúšať svoje vedomosti o liečivých bylinkách. Najviac im však chutil voňavý čaj z rôznych druhov bylín. Deti prvého stupňa boli s netradičným vzdelávaním veľmi spokojné. S radosťou sa zapájali do aktivít a ich želaním bolo, aby takýchto vyučovacích hodín mali viac.
Už od roku 2008 sa v našej škole každoročne organizuje veľmi obľúbená Noc s Andersenom. Tentokrát sa spalo opäť, ale zážitkovej noci sa zúčastnili všetci ekológovia, ktorí pracujú na škole v rámci programu Zelená škola. Slávnostná andersenovská hymna a rozsvietenie svetielka otvorili Noc. Pokračovali sme v rozprávaní o živote slávneho Hansa Ch. Andersena, ale i o ekologických otázkach, ktoré nás ťažia. A potom nasledovala veľká hra - hľadali sme poklad kastelána Huga, zároveň sme si zmerali sily v siedmich disciplínach. Okolo ôsmej večer sa začali tvorivé dielne – maľovali sme, strihali, šili i žehlili eko-nákupné tašky, ktoré si pripravujeme na ekojarmok. Bolo asi 22,00 hodín, keď zaľahli tí najmladší. Dievčatá z 8.A Sára Sečníková, Miška Matejková a Natália Gapková z 9.B čítali svojim mladším kamarátom rozprávky, samozrejme s ekologickou tematikou. Asi boli veľmi pekné, lebo malí „štupli“ pospali raz – dva, ( čo o tých väčších sa povedať nedá). Nedalo sa im vôbec zaspať. Asi to bolo tým, že boli bez rodičov... Ale aj o tom je táto noc. Ráno – ešte trochu nevyspatí - sme písali sny a prosby pre našu Matku Zem. Snáď sa niektorý vyplní... Bola to krásna ekologická noc a my budeme na ňu dlho spomínať. Už sa tešíme na budúci rok.
Boli sme ocenení...
5. októbra 2017 sa v priestoroch Technickej univerzity vo Zvolene stretlo vyše 300 žiakov, učiteľov a riaditeľov škôl z celého Slovenska, aby si za účasti prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku slávnostne prevzali medzinárodný certifikát a vlajku programu Zelená škola. Zelená škola je najväčší environmentálny program na svete. Zapojených je doň viac ako 52-tisíc škôl zo všetkých kontinentov sveta a okrem Slovenska sa certifikát udeľuje i v ďalších 62 krajinách sveta.
O to viac nás teší, že medzi ocenenými školami sme boli i my. V školských rokoch 2015 – 2017 sme realizovali environmentálnu výchovu a praktické aktivity na tému VODA.
Našim cieľom bolo chrániť životné prostredie, posilňovať zodpovednosť a tvorivosť našich žiakov, rozvíjať participáciu na škole, ponúkať zaujímavé formy vyučovania a hlavne znížiť vplyv školy na životné prostredie.
Veľká vďaka patrí nielen vedeniu školy, ale i všetkým aktívnym učiteľom, pani vychovávateľkám, upratovačkám, rodičom, ale najmä žiakom, ktorí na tomto environmentálnom projekte pracovali, alebo nás podporovali.
Žiaci 7.A triedy si opäť pripravili rovesnícke vzdelávanie s témou voda. Učili deti prvého stupňa o vode. Pripravili si pre nich básničky, pesničku, rozprávku, prezentáciu a na záver aj pracovné listy všetko s témou voda. Pomocou ktorých sa presvedčili, čo sa deti z prvého stupňa v tento deň naučili. V básničkách im porozprávali o rozných formách vody, ale aj o dôležitosti vody a potrebe chrániť si vodu. V prezentácií im ukázali aké skupenstvá a druhy vody poznáme. V rozpravke o kvapke mali možnosť spoznať kolobeh vody v prírode.
Deti odchádzali v tento deň bohatšie o krásne zažitky ale aj nové skúsenosti. Veríme že si takýto deň ešte zopakujeme.