O projekte Zelená škola

Zelená škola je medzinárodný certifikačný program, ktorý je súčasťou celosvetovej siete Ekoškôl (Eco-Schools).
Hlavným cieľom programu je pomôcť školám nájsť cestu zmeny vedúcej k zdravšej, "zelenšej" a aktívnejšej škole a spoločnosti. Vychádza z princípu, že nie je možné o problematike životného prostredia len sa učiť, ale je nevyhnutné predovšetkým sa snažiť o zmenu v našom konaní.

Základná škola,  Stred44/1, v Považskej Bystrici je jednou z prvých škôl  v regióne, ktorá sa v roku 2005 zapojila do medzinárodného projektu „ ZELENÁ ŠKOLA“. Už v roku 2006 sme prvýkrát získali vlajku a certifikát projektu  celosvetového rozmeru.
Tento školský rok - 10.10.2013 sme v Košiciach  obhájili Medzinárodnú vlajku a prevzali certifikát „Zelená škola“. Museli sme prekonať všetky úskalia a splniť ťažké podmienky, aby sme sa mohli stať súčasťou celosvetovej siete škôl „ECO-SCHOOLS“.
Počas dvoch uplynulých  školských rokov sme v rámci  výchovno-vzdelávacieho  procesu  plnili nadštandardné úlohy vyplývajúce z akčného plánu, ktoré boli orientované hlavne na zeleň a ochranu prírody. Medzi naše úspechy patrilo napríklad zavedenie separácie odpadov na škole, výsadba zelene v areáli školy, aktívne zapojenie sa do projektov Deň Zeme a Eko-jarmok, rovesnícke vzdelávania, eko - exkurzie, ekosúťaže a  ekohry v rámci školského klubu a úspešné umiestnenia na súťažiach s environmentálnym zameraním. Sme hrdí na to, že nielen naši žiaci aktívne prispievajú k naplneniu cieľov tohto projektu, ale aj rodičia vstupujú do nami organizovaných dobrovoľníckych aktivít, ako bola obnova ária v školskom areáli alebo inštalovanie mini botanickej záhrady v priestoroch školy.

Touto cestou všetkým ďakujeme a tešíme sa na nové spoločné projekty, ktorými potvrdíme náš záujem o trvalo udržateľný rozvoj, ako aj o to, že nám záleží na prostredí, v ktorom vyrastáme. Nie je to jednorazový akt dobrej vôle, ale cesta vedúca k zdravšej, ekologicky aktívnejšej škole  a spoločnosti.

Kolégium zelenej školy

• Stred 44/1, 017 01 Považská Bystrica